Escape muzej Kajžnkova hiša 9262

Escape muzej Kajžnkova hiša

Regija Gorenjska
Izhodišče parkirišče pri Kajžnkovi hiši (Rateče, 4283 Rateče Planica)
Trajanje poti 2-3h
Najprimernejši čas za obisk vsi letni časi
Primerno za 6+ let
Zahtevnost lahka pot

Opis poti

Zakaj ne bi zgodovino Rateč spoznali preko zanimive sobe pobega. Naš namig za zelo zanimivo družinsko ali prijateljsko druženje. Ekipa Družinskih izletov vam priporoča obisk Kajžnikove hiše v Ratečah in Lizjekove domačije v Kranjski Gori.

Escape muzej Kajžnkova hiša se nahaja v južnem delu vaškega jedra Rateč. Podoba hiše iz 19. stoletja se je delno ohranila, vendar brez gospodarskega poslopja. V njej si je moč ogledati rekonstrukcijo opreme črne kuhinje in shrambe ter stalno etnološko razstavo o rateški narodni noši. V hiši je zaživel Escape muzej, ki predstavlja edinstveno ponudbo tudi v evropskem merilu. Obiskovalci lahko skozi igrificirano doživetje na zabaven način spoznavajo pomembna obdobja in dogodke v rateški zgodovini. 

Idilično vasico Rateče najbrž večina povezuje s Planico in smučarskimi skoki. Vendar imajo Rateče še veliko skrivnosti in doživetij, ki jih je vredno raziskati. Eno takšnih je Kajžnkova hiša, ki kot prva v Sloveniji povezuje muzejsko zbirko in igrificirano doživetje – t.i. escape muzej. Hiša, s katero upravlja Gornjesavski muzej Jesenice, tako na atraktiven način predstavlja bogato dediščino Rateč–od Rateških rokopisov, drugega najstarejšega zapisanega besedila v slovenskem jeziku, rateške kulinarike in oblačilne dediščine, do tihotapljenja oz. »šmuklanja« in Planice.

Glavni poudarek etnološke razstave v muzeju je usmerjen na rateško narodno nošo, ki je zelo bogata in raznolika, izdelana iz domačega platna, raševine in volne. Domačini jo še danes hranijo kot znamenje vaške pripadnosti in jo radi oblečejo ob različnih priložnostih.

Če se boste podali v Escape muzej v Kajžnkovi hiši, si boste morali rateško nošo zelo dobro ogledati, poiskati in si zapomniti njene najlepše posebnosti.

Zanimivosti

Sam escape muzej so letošnjo jesen dopolnili s paketi doživetij, ki bodo še obogatili izkušnjo rateške tradicije in hkrati vključujejo lokalne ponudnike. Skupaj s Sirarstvom Kozji raj so ustvarili doživetje »Skrivnosti Kranjske Sibirije« za skupine od 4-30 oseb ter individualne goste, kjer jih najprej popeljejo na voden ogled Rateč, potem pa obiskovalci lahko svoje znanje in spretnost reševanja ugank preverijo še skozi igrificirano doživetje v Kajžnkovi hiši. Za konec sledi še degustacija izdelkov iz kozjega mleka in predstavitev Sirarstva Kozji raj. Doživetje je pridobilo tudi certifikat kolektivne blagovne znamke Kranjska Gora Vrhunsko.

Doživetje »Po domače v Kajžnkovi hiši« je primerno za teambuildinge in za zaključene skupine od 5 do 30 oseb. Po pijači dobrodošlice in glasbenim pozdravom harmonikarja se obiskovalci spopadejo z ugankami in kodami na poti do skritega dnevnika rateškega župnika Josipa Lavtižarja, ki je bil, podobno kot njegov dovški kolega Jakob Aljaž, vsestranski človek in je med drugim popisal rateško dediščino v delu »Kranjska Sibirija«. Po uspešno opravljeni nalogi bodo obiskovalci lahko poskusili izdelke lokalnih ponudnikov – Sirarstva Kozji raj in Čebelarstva BeeToni.

Z omenjenim čebelarstvom so se povezali pri še enem doživetju – »Medena pot od Kajžnka do čebelarja«, kjer obiskovalci najprej odkrivajo rateško dediščino v escape muzeju Kajžnkova hiša, nato pa se z lokalnim vodnikom sprehodijo do Čebelarstva BeeToni. Čebelar Toni Zupančič na doživet način predstavi življenje čebel in tradicijo čebelarstva v Zgornjesavski dolini in Sloveniji nasploh, za povrh pa udeleženci lahko okusijo različne vrste medu. Doživetje je primerno za skupine od 5 do 30 oseb, izvaja pa se od maja do avgusta. V primeru slabega vremena ter izven čebelarske sezone se degustacija in predstavitev čebelarstva v prilagojeni obliki izvede v Kajžnkovi hiši. 

Zemljevid

Naloži GPX

Kajžnkova hiša-Rateče
Koordinate izhodišča 46,4974584
13,7161899

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih

Gostinski lokal v bližini



Gostilna Šurc

Nahajajo se v vasici Rateče – Planica, v bližini tromeje (Avstrija, Italija in Slovenija). Gostilna ŠURC je prijetna domača gostilna s skoraj 50 – letno tradicijo, kjer je še vedno moč občutiti vzdušje starih časov in neokrnjeno naravo.

Posebno toplino daje tudi dejstvo, da je njihova gostilna njihovo življenje. To je družinsko delo, zgrajeno na strasti in predanosti običajnih ljudi in prav to daje tej gostilni domačnost. 

Za vse družine, ki boste v teh prelepih krajih ostali več dni, nudijo tudi prenočišča.

Rateče 86,
4283 Rateče – Planica
info@gostilna-surc.si

 +386 4 587 60 33
 +386 41 688 479

SPLETNA STRAN

Vita, Olja in Juna priporočajo

Ste ljubitelji zgodovine in starih običajev ter navad?

Potem ne izpustite tudi obiska Liznjekove domačije (Borovška cesta 63, 4280 Kranjska Gora), ki je bila zgrajena v drugi polovici 17. stoletja in kaže značilnosti kmečkega baroka iz 18. in začetka 19. stoletja. Z bogato opremo iz 19. stoletja, kot so za Gornjesavsko dolino značilne poslikane skrinje, zidne omarice, ure, postelje, zibelke, posodje, orodje, oblačila nudi avtentičen prikaz nekdanjega doma in življenja premožnejše kmečke družine. 

Ob 140-letnici rojstva in 80-letnici smrti Josipa Vandota, avtorja znamenitih planinskih pripovedk o Kekcu vas v muzeju od 15.12.2024 vabijo na ogled nove stalne razstave o ustnem izročilu in literarni dediščini Doline v Muzeju Kranjska Gora.

Pravljična Dolina
Nekoč, že dolgo je tega, so se po Gornjesavski dolini potikala nadvse nenavadna bitja: coprnice, môre, divje jage, Pehtre in Bedanci, velikani, žalik žene, in še in še …
Ta bitja so včasih ljudem ponagajala, a so jih tudi naučila vsega, kar smo danes že nekoliko pozabili: presti, peči kruh, izdelovati sir, uporabljati zdravilna zelišča,…

Ljudje so trdno verjeli v ta bitja. In si o njih pripovedovali neverjetne zgodbe, »storjice«. Ni naključje, da so ta bitja našla zavetje v naših gorah oziroma v domišljiji klenega gornjesavskega kmeta. Spoznajte pravljičarje in pisatelje, ki so poskrbeli, da spomin na bajke davnih dni še živi in da so se Pehta, Bedanc, Vitranc in drugi ohranili v današnji čas skozi pripovedi, knjige, slikanice in filme.

Liznjekova domačija (na sliki zgoraj), Josip Vandot (1884–1944), kranjskogorski mladinski pisatelj in Pehta, ilustracija Katje Mulej (na sliki spodaj).