Lubnik 7587

Lubnik

Regija Gorenjska
Izhodišče izhodišče v bližini gostišča Nace
Dolžina poti 1,7 km
Trajanje poti 40 min
Nadmorska višina izhodišče 817 m
Nadmorska višina cilj 1067 m
Primerno za nosilke , od 3 - 6 let , 6+ let
Zahtevnost lahka pot

Opis poti

Lubnik je ena bolj priljubljenih pohodnih poti v Škofjeloškem hribovju, saj je izlet primeren tudi za družinske vzpone, prečkamo pa magično mejo 1000 metrov nadmorske višine.


Peljemo se skozi Škofjo Loko in v vasi Podpurflca- a ni krasno ime?- zapustimo glavno cesto. Tabla, ki označuje dom, se nahaja na ovinku, zato morate biti kar pozorni pri navigaciji, da se še pravočasno odcepite desno. Naj samo omenimo, da smo se sami mimo table peljali vsaj trikrat????
Na Lubnik se lahko povzpemo iz bližine vasi Gabrovo ali pa se zapeljemo še malce višje. Parkiramo v bližini gostišča Pri Nacetu, njihova parkirišča so namenjena le gostom, zato najdemo primeren prostor ob cesti.


Na začetku se po cesti vrnemo nekje 200 metrov od koder smo prišli in kmalu zagledamo usmerjevalno tablo. Mogoče je ta prvi vzpon čez travnato pobočje tudi tisti najtežji na celi poti, saj se kolovoz potem lepo položi.Tik pod vrhom gremo mimo table, da smo prečkali 1000 metrov, kar zna biti za nekatere otroke prvič. Mogoče celo za kakšne starše:)
Z Lubnika se nam ponuja odličen razgled. Na vzhodni strani pod vznožjem leži Škofja Loka, za njo Sorško polje in Ljubljanska kotlina, v tej smeri pa vidimo tudi Osolnik, Jakob, Šmarno goro, Rašico in Posavsko hribovje. Na jugovzhodni strani vidimo osrednji del Polhograjskega hribovja s Toščem, zadaj pa Krim.


Dom stoji na vrhu 1025 metrov visokega Lubnika. Prvo kočo je na tem mestu zgradila škofjeloška podružnica Slovenskega planinskega društva in jo odprla junija 1932. Maja 1943 so jo partizani požgali, da je kot zatočišče ne bi mogli uporabiti Nemci. V domu imajo danes klasično izbiro jedi na žlico.

Zanimivosti

Škofja Loka je bila prvič omenjena leta 973 kot Lonca.

Škofja Loka leži na nadmorski višini 351 metrov, ob sotočju rek Poljanske in Selške Sore, na prehodu iz Sorškega polja v Škofjeloško in Polhograjsko hribovje. Stari del mesta stoji na rečnih terasah in obsega Mestni trg (Plac) in Spodnji trg (Lóntrg). Nad gradom se dvigata hrib Kráncelj (475 m) in Štángruf (472 m)

Zapisi navajajo da je bila Škofja Loka v 14. stoletju obdana z obzidjem s petimi obrambnimi stolpi in petimi mestnimi vrati. Imela je mestno avtonomijo. Leta 1457 je v mesto vdrl Jan Vitovec, vojskovodja celjskih grofov in mesto požgal. Leta 1476 so mesto napadli Turki. Večkrat je po mestu pustošila kuga.

 

Zemljevid

Naloži GPX

Lubnik
Koordinate izhodišča 46,1680245
14,2533301

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih

Gostinski lokal v bližini

Dom na Lubniku


Od maja in do konca oktobra je koča odprta cel teden, v vmesnih mesecih pa od petka do nedelje ter ob praznikih. Izbirate lahko me klasičnimi jedmi na žlico, ki pobožajo želodčke. Planinskega doma na Lubniku že desetletja ni mogoče predstavljati brez ocvirkovice, ki je ne sme nikoli zmanjkati. V koči je 56 sedežev, zunaj na terasi pa še dodatnih 50.
051 / 614 587

Mila in Staš priporočata

Legenda o nastanku Lubnika

Svojčas sta živela dva brata velikana. Prvi je domoval na Križni gori (ki je za Lubnikom druga najbolj priljubljena izletniška točka Ločanov), drugi na Črnem vrhu. Prehranjevala sta se tako, da sta okoliškim kmetom kradla živino. Ko je v Selški dolini te zmanjkalo, je velikan s Križne gore odšel na lov v Poljansko dolino, kar pa onemu s Črnega vrha ni bilo všeč. Zato je nalomil skale Črnega vrha in jih začel metati proti Križni gori. Drugi velikan je storil enako. A bila sta prešibka, da bi skale zalučala dovolj daleč, zato so te padale sredi med njiju, prav tja, kjer danes stoji Lubnik. Sklepno dejanje njunega smrtnega boja se je zgodilo prav na tem kupu skal. Na njem sta se ruvala sedem dni in noči, nato pa je velikan s Križne gore bratu odtrgal glavo, jo pustil na vrhu in izginil neznano kam. Sčasoma je nametane skale in lobanjo prekril gozd, Ločani pa so gori, katere kopasti vrh spominja na vrhnji del človeške lobanje, dali ime Lubnik (iz: lobanja – Lobnik – Lubnik).