Opis poti
Otroci rastejo in z njimi tudi naše zmožnosti za daljše vzpone. Letos smo pridno nabirali kondicijo skozi celo leto in se odločili, da je končno čas, da skupaj usvojimo naš prvi dvatisočak.
Za Viševnik pravijo, da je najlažje dostopen dvatisočak v Sloveniji. Tako pravijo, tako smo prebrali in temu verjeli.
Vzpon smo začeli izpred parkirišča na Rudnem polju, kjer nas vrh hriba izzivalno gleda, češ, vam bo res uspelo? ;) Viševnik (2050 mnm) je gora v Julijskih Alpah. Predstavlja del gorskega grebena, ki razmejuje dolino Krme in Pokljuško planoto.
Ko poleti slovenski biatlonci trenirajo na Pokljuki, je vzpon na Viševnik ena njihovih najboljših izbir za nabiranje kondicije. Še pred hotelom zavijemo na široko makadamsko pot proti smučišču Pokljuka. Do tam je pot ravna, vendar naj vas to ne zavede. V manj kot desetih minutah dosežemo razcepišče. Levo nas bo pot peljala do planine Konjščica, desno navzgor po smučišču pa na Viševnik. Tukaj kar hitro premagamo 200 metrov nadmorske višine, se pravi jih od konca smučišča pa do vrha naredimo še dobrih 500. Nad zgornjo postajo vlečnice pešpot postane ožja in se strmo vzpne po grapi. Vmes hodimo tudi med borovci, pot pa je mestoma kar strma. Predvsem naši najmlajši se dobro namučijo z visokim dvigovanjem nog. Ko dosežemo greben, nas od vrha loči še 10 minut in nekje 80 metrov nadmorske višine. Mi smo si tukaj privoščili sendviče, občudovali razgled in nabirali pogum za zadnji del. Tukaj res svetujemo previdnost z otroki, saj je pot za naše kriterije kar prepadna in je potreben previden ter zanesljiv korak.
Na vrhu pa ob super občutku, da nam je uspelo, lahko samo rečemo uau razgledom, ki so nas obdajali.
Ob dobri vidljivosti se lepo vidita tudi planinski dom Kredarica (desno od vrha) in koča Planinka (levo pod vrhom). Bližje nam so Mali in Veliki Draški vrh ter Tosc, v smeri zahoda Ablanca. Proti severu in vzhodu, najprej vidimo greben Rjavine nad dolino Krma in nato Viševnikove sosede Mrežce, Lipanski vrh in Debelo peč. Najbližja planina pod nami je Konjščica.
Zanimivosti
Pokljuka je z gozdom pokrita visoka kraška planota v Julijskih Alpah. Je največja zaokrožena gozdna površina v Triglavskem narodnem parku. V dolžino meri 20 km in skoraj toliko je tudi široka. V razponu od 1.000 do 1.400 m je okoli 6.300 ha gozdov, v katerih prevladuje smreka.
Razgibano površje skritih brezen, zaraščenih kont, vrtač in dolinic je ostanek delovanja pokljuškega ledenika. Za njim so ostala pokljuška barja, zamočvirjene in težko prehodne gozdne površine. Barja spadajo med najjužnejša visoka barja v Evropi.
Pokljuka je ena izmed najbolj znanih slovenskih planot, saj priredja svetovno znana tekmovanja v biatlonu. Planota je večinoma poraščena z gozdovi, zanimivo pa je šotno barje Šijec, ki ima z omogočanjem zavetja različnim živalskim in rastlinskim vrstam velik ekološki pomen.
Zemljevid
Pelji me na izhodišče izleta
Prikaži pot v Google zemljevidihPrenočišče v bližini
HOTEL POKLJUKA
Radi rečemo, da je Pokljuka naša Kanada. Če se le da, si vzemite več dni za raziskovanje okolice.
Mi smo navdušeni nad Hotelom Pokljuka. Lepo urejena recepcija, zunaj igrala za najmlajše, notri pa različne družabne igre in biljard.
Hrana v restavraciji je odlična, definitivno pa je prvo mesto pripadlo samopostrežnemu zajtrku, če bi kdo vprašal naše najmlajše:)
Sobe so čiste in imajo izhod na balkon, kjer se lahko naužijete svežega zraka in razgleda na visoke pokljuške smreke.
Goreljek 103, Bohinj
031 325 666
info@sporthotel.si
Mila in Staš priporočata
Ste vedeli, koliko zanimivih aktivnosti nudi športni center Pokljuka? Naj vam jih naštejeva: biatlonsko streljanje, hoja in tek na smučeh, nordijska hoja, krplanje, kolesarjenje…sigurno pa je najbolj poznan po biatlonskem stadionu s streliščem. Tukaj 365 dni nekdo telovadi, uf ;)