Uršlja gora 8823

Uršlja gora

Regija Koroška
Izhodišče parkirišče ob cesti- Naravske ledine
Dolžina poti 3,5km
Trajanje poti 1.5-2h
Nadmorska višina izhodišče 1072 m
Nadmorska višina cilj 1699 m
Najprimernejši čas za obisk spomladi, poleti, jeseni
Primerno za nosilke , 6+ let
Zahtevnost srednje lahka označena pot

Opis poti

Koroška je sicer res ena izmed manjših regij v Sloveniji, ampak lahko potrdimo, da to ne pomeni, da bi imela tudi manj znamenitosti. Kvečjemu nasprotno. Tukaj je tako lepo, da si boste želeli vzeti kar več vikendov, da bi okusili vsaj delček kar ponuja. Na našem seznamu je že dlje časa tlela želja po obisku Uršlje gore in nedavno smo jo končno lahko obkljukali.


Za izhodišče smo vzeli kar Naravske ledine, do katerih pridemo tako, da najprej sledimo oznakam za Kotlje. Pri cerkvi Sv. Mohorja in Fortunata zavijemo levo in tam sledimo oznakam. Parkiramo ob cesti, v bližini planinske koče. Od tu do vrha boste potrebovali nekje 1.5 uro hoda, lahko pa se zapeljete še malce višje, do zapornice in pot skrajšate. Obe izhodišči sta primerni za otroke nad 5 let strosti.
Uršlja gora ali Plešivec (1699 metrov) je najvzhodnejši karavanški vrh, ki leži med Slovenj Gradcem in Črno na Koroškem. Zaradi izjemnega razgleda po vsej Koroški do Kozjaka in Kamniško-Savinjskih Alp je pomembna razgledna postojanka na slovenski planinski poti. Pod vrhom stojijo cerkev svete Uršule, televizijski oddajnik in planinski dom, na robu nad planinskim domom pa spomenik koroškim borcem, ki so padli v bojih za Koroško v letih 1918 in 1919.Ime Plešivec je dobila po sivem apnenčastem vrhu med gozdnatimi pobočji gore, ki iz doline izgleda kakor pleša, ime Uršlja gora pa ima po gotski cerkvi svete Uršule, ki je najvišje ležeča cerkev v Sloveniji.

Vsa pobočja na Uršlji gori so porasla, le na severni strani pod vrhom je pečevje s steno, kjer je nekaj zahtevnih plezalnih poti. Za gorati del so značilni veliki strnjeni kompleksi gozdov, vendar je njihova podoba zaradi človekovega posega (pašništvo, fužinarstvo in rudarjenje) precej spremenjena. Leta 1967 so na območje Uršlje gore naselili muflona, ki ogroža naravno obnovo gozdov. Posebna značilnost živalskega sveta so tudi ruševci. Na vrhu 1.699 metrov visoke gore boste doživeli čudovit pogled na Mežiško, Mislinjsko, Dravsko in Šaleško dolino.
Na poti si lahko ogledate Brančunski sarkofag, Apohalovo kapelico, okusite vodo z izvira čiste studenčnice, stopite v kamnito stopinjo sv. Uršule in se prepustite izjemnim razgledom z vrha.

 

Zemljevid

Naloži GPX

Uršlja gora
Koordinate izhodišča 46,4865674
14,938715

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih



Gostinski lokal v bližini

Dom na Uršlji gori
Jazbina 19
2393 Črna na Koroškem
064 132 385


Na Uršlji gori se nahaja lepo obnovljena koča, kjer lahko prespimo in si privoščimo odlično hrano. Koča je v toplejšem delu leta odprta vse dni, v hladnejšem delu leta pa med vikendi. Privoščite si lahko vse od jote do ričeta in štrukljev, kislo mleko ter najbolj tradicionalen “črničov štrudl”(borovničev zavitek). Plačilo je možno tudi s kartico ????

Mila in Staš priporočata

Legenda pravi, da je na visoko goro, ki so jo imenovali samo Gora, nekoč prišla sveta Uršula. Ko je bežala iz Daljnega vzhoda se ji je pod vrhom noga ugreznila v skalo. "Tukaj živijo dobri ljudje, še skale so mehke" je dejala in se odločila, da tam ostane. Še danes je vidna skala v katero se je Uršuli ugreznila noga.

Legenda o sveti Uršuli in povodnem možu


Pastir, ki je pasel kmetovo drobnico pod vrhom Plešivca, je nekega ranega jutra pod vrhom gore zagledal postavno žensko, ki je vodila trop mladih deklet. Nenavadno prikazen je starec videl še nekaj dni zapored in spoznal, da se mu je bržkone prikazala zaščitnica devic sveta Uršula. Ker pa se je svetnica prikazala mnogim, so se odločili, da na gori zgradijo cerkev njej v čast. Na gori je v tistem času živel tudi povodni mož, ki je imel v bližini svoje jezerce in ga je najbolj vznemirjalo zvonjenje cerkvenih zvonov, zato je sklenil svoje domovanje in jezero preseliti na Pohorje. Brez vednosti gospodarja je pri Šiserniku izmaknil par volov in vso noč prevažal vodo. Na poti se mu je nekaj kapljic prelilo čez rob, zato so nastale mlakuže na Bruniku malo naprej od Rdečnika ter nižje od Strugarja. Ko je vso vodo prevozil, je nastalo današnje Ribniško jezero.

V bližini Uršlje Gore je nekdaj bival mož Jezernik. Že poznate to zanimivo legendo?