Pravljični Šumberk
Regija | Osrednjeslovenska |
Izhodišče | češminov park |
Dolžina poti | 3,8 km |
Trajanje poti | 1-2 h |
Najprimernejši čas za obisk | vsi letni časi |
Primerno za | nosilke , od 1 - 3 let , od 3 - 6 let , 6+ let |
Zahtevnost | srednje zahtevna pot |
Opis poti
Pravljični Šumberk je ena izmed 5tih tematskih poti pod okriljem Zavoda Škrateljc. Ker smo njihovi zagreti podporniki, smo se seveda z veseljem odpravili raziskovat tudi to prelepo pravljično pot.
Parkirate lahko kar pred Češminovim parkom, kjer boste hitro opazili ogromenega lesenega čmrlja ter informacijske table, ki označujejo začetek in načrtovan potek poti.
V kavarni lahko za 7 evrov kupite knjižico, ki vam bo popestrila izlet z ugankami, nabiranjem štampiljk in seveda obljubo, da otroke na koncu čaka simbolična nagrada.
Misija na tej poti po Domžalah je, da lisički pomagamo najti izgubljen slamnik. Prijatelj na poti je hrošček Simon, ki si prav tako strašno želi razveseliti lisičko.
Pot je dobro označena, dolga 3.5 kilometra in zanjo potrebujemo nekje 2 uri. Nekateri člani družine so bili presenečeni, da imajo Domžale hribček, kamor se med potjo tudi povzpnemo in občudujemo mesto.
Pa še ena zanimivost.
Domžalski slamniki so cela tri stoletja preživljali Domžale in okolico. V tem času v teh krajih skoraj ni bilo družine, ki ne bi bila tako ali drugače povezana s slamnikarstvom. O slamnikarstvu priča tudi izjemno lep zapis na freskah v cerkvi svetega Mohorja in Fortunata v Grobljah, kjer je znameniti Franc Jelovšek upodobil to gospodarsko obrt. Domžalski slamniki so bili tedaj vodilni modni izdelki najvišje evropske kakovosti. Slamnikarska panoga je bila v Domžalah prisotna skoraj 130 let. Zadnjo tovarno so zaprli leta 2003.
Zanimivosti
Pisatelj Janko Kersnik je z zapisom ljudske pripovedi ohranil eno od razlag o začetku slamnikarstva. Vas zanima?
Nekdaj je prišel tuj capin iz Laškega, in sicer iz Florenc v Domžale. Takrat še ni mogel čez črnuški most, temveč z brodom pri Sv. Jakobu in prosil je v Domžalah pri Mačku za prenočišče. Gospodar ni bil voljan sprejeti tujca, ki ni bil videti posebnega zaupanja vreden; hoteli so ga zapoditi. Šele potem, ko se je oglasil mladi gospodrjev sinko in prosil, naj ga oče obdrži, so dedca vzeli v hišo; dobil je včerjo in potem so ga poslali v hlev spat. Drugo jutro se mu pridruži domač fant in capin se je začel z njim pomenkovati. Naenkrat pravi fantičku: "Plačati ti ne morem, kar si zame storil, toda nekaj te bom naučil." In capin vzame nekoliko slamnatih bilk in začne plesti. Pokaže dečku, kako se stvar dela in potem sta ves dan pletla in do večera imela že toliko spletenih kit, da je zadostovalo za klobuk, katerega je capin takoj zašil. Ko se je bil deček tega priučil, reče berač: "To ti zapustim; tebi in tvoji hiši, bodi to plačilo za blagoslov!" Pozneje je na mesto tiste kmečke hiše stopila lepa tovarna, lastnik pa je bil potomec tega fantiča, kateremu je bil zapustil florentinski capin svoj blagoslov.
Zemljevid
Pelji me na izhodišče izleta
Prikaži pot v Google zemljevidihGostinski lokal v bližini
Kavarna Češmin
Kavarna Češmin ima super lokacijo, saj tukaj začnete in končate izlet, ter prevzamete simbolično nagrado, v kolikor ste prej kupili knjižico. Postrežejo z odlično vročo čokolado in vedno svežimi slaščicami. Starši si tukaj lahko tudi odpočijemo, saj je zraven igrišče, kjer se mulčki zlahka zamotijo.
Češminov park
1230 Domžale
040 855 125
Mila in Staš priporočata
Raziskujte in odkrivajte pravljično pot s KNJIŽICO!
Zdaj že veva, da bo mami kupila knjižico in naju po poti zabavala z zgodbicami, zato na teh izletih zelo uživava. Kljub temu priporočava, da v nahrbtnik spakirate vodo in kakšen sendvič, če zakrulijo želodčki....da ne bo po nepotrebnem prisotna „teta slaba volja“:)
Zelo zanimiv je tudi slamnikarski muzej, kjer lahko izveste prav vsako podrobnost te obrti.