Učna pot Ob mlinščici
Regija | Osrednjeslovenska |
Izhodišče | OŠ Rodica |
Dolžina poti | 3 km |
Trajanje poti | 1-2 h |
Najprimernejši čas za obisk | vsi letni časi |
Primerno za | Vozički , nosilke , od 1 - 3 let , od 3 - 6 let , 6+ let |
Zahtevnost | lahka pot |
Opis poti
Kamniška Bistrica je zelo privlačna destinacija. Najdemo lahko precej tematskih poti, se sprehajamo ob bregu ali pa odkolesarimo kakšen daljši kos. Mi smo se odpravili na sprehod po 3 kilometre dolgi krožni učni poti Ob mlinščici. Začetek je pri OŠ Rodica, kjer lahko tudi parkirate.
Zaradi sorazmerno velikega padca je reka idealna za izkoriščanje vodne sile z majhnimi pogoni, hkrati pa je ob reki dovolj prostora za kanale, po katerih se pretaka gonilna voda. To naravno danost so ljudje začeli izkoriščati že zelo zgodaj. Zajezili so reko in napeljevali vodo na mline, žage in kasneje turbine.
Mlinščice so bile sprva majhni kanali s pretočno sposobnostjo do 400 l/s, kasneje pa je njihova pretočna sposobnost dosegla v povprečju 2 m3/s.
Prvi zapiski o mlinih ob Kamniški Bistrici so znani že iz začetka 15. stoletja. Sicer pa o starosti mlinščic lahko le ugibamo. Z gotovostjo lahko le trdimo, da v Sloveniji ni vodotoka, ki bi se po številu in dolžini mlinščic lahko meril s Kamniško Bistrico. Po nekaterih virih naj bi se ob Kamniški Bistrici v preteklih stoletjih zgradilo preko 200 km mlinščic in najrazličnejših dovodno-odvodnih kanalov. Mlinščice so se namreč skozi zgodovino gradile, se opuščale in spreminjale svoj potek glede na trenutne potrebe.
Komaj 33 kilometrov dolga reka, ki ima danes delujočih približno 60 kilometrov mlinščic in razbremenilnih kanalov, predstavlja neverjeten sistem umetnih kanalov in edinstven spomenik tehniške dediščine.
Po letu 1960 so se mlinščice pričele opuščati iz različnih razlogov: obilica električne energije iz omrežja, ki je bila cenejša kot iz lastnega pogona, odstranjevanje in zniževanje jezov, preplavljanje.
Če se odpravimo na izlet po poti mlinov in mlinščic ob Kamniški Bistrici, bomo od nekdanje veličine in pomembnosti mlinov, žag in drugih objektov prepoznali le redke. Toda iz teh ostankov preteklosti še vedno lahko izluščimo zanimivo zgodbo, ki nas popelje v začetke industrializacije Kamniško-Domžalske regije. (vir: Kamniška Bistrica- zelena os regije)
Zanimivosti
Reka Kamniška Bistrica izvira na treh koncih. Verjetno nam je vsem najbolj poznan njen glavni izvir, ki se nahaja na koncu soteska kamniške Bistrice. Voda tam priteče na plano izpod skal, ki so porasle z mahom, nato pa se za kratek čas ustavi v umetnem jezeru. Ambient je super za poletno ohladitev in kakšno sliko za spomin. Od tu se lahko podate tudi na pot do soteske Predaselj.
Zemljevid
Pelji me na izhodišče izleta
Prikaži pot v Google zemljevidihGostinski lokal v bližini
Gostilna Zajc
V prijetnem ambientu smo uživali v njihovi ponudbi in postrežbi. Hrano pohvalimo s 5*, kot v šoli;). Naj dodamo še, da so se otroci razveselili njihovih igral in vam iskreno zaupamo, da smo lačni kot mali volkci tako kosilo malo lažje in TIŠJE počakali. Kot pa sicer:) Gostišče Zajc je družinam NADVSE prijazno gostišče:)
Mala Loka 6
1230 Domžale
01/56 26 141
info@gostilnazajc.si
Mila in Staš priporočata
O gospodu Plečniku-svetovno znanem slovenskem arhitektu, nama starši kar naprej nekaj razlagajo. Ker sva še majhna in se ne spoznava kaj dosti na gradnjo in arhitekturo, no razen na gradnjo potičk v peskovniku;) smo se odpeljali do bližnjega Dvorca.
Načrte zanj naj bi izdelal že leta 1932, ter ga želel s preprosto zunanjostjo vključiti v naravno okolje. Vredno obiska!
Medtem, ko sta starša razglabljala o arhitekturi in pomembnosti tega velikega moža, sva se midva navduševala nad prelepo okolico Dvorca, kjer sva se lahko skrivala in si pripovedovala zgodbice o vitezih.