Vilinski Homec 7822

Vilinski Homec

Regija Osrednjeslovenska
Izhodišče gostilna Repanšek
Dolžina poti 5 km
Trajanje poti 2 h
Najprimernejši čas za obisk vsi letni časi
Primerno za nosilke , od 3 - 6 let , 6+ let
Zahtevnost lahka pot

Opis poti

Kam se odpravimo, kadar ni volje za hrib, vreme pa je ravno takšno, da ne veš ali se bo ulilo čez 5 minut ali čez 5h? Škrateljcove poti so vedno dobra ideja in Vilinski Homec lahko odkorakamo tudi po dežju. Škornji, pelerine in dogodivščina je na obzorju. Če temu dodamo še prihod z vlakom, pa si boste v otroških očeh prislužili vsaj eno, če ne še kakšno zvezdico več. Do Homca se namreč lahko odpravite z vlakom, ki vozi na progi Ljubljana- Kamnik, saj je železniška postaja čisto blizu izhodišča poti.

Avto lahko parkirate pri gostilni Repanšek, kjer lahko za 7 evrov kupite tudi knjižico.

Odpravite se na dolgo potovanje čez Vilinski Homec, da povrnete ljudem prijateljstvo z vilinci in si priborite vilinsko nagrado. Zberi  in poišči 5 vilinskih ključev. Pot te vodi ob hudourniški reki Kamniški Bistrici, na vilinski stezi spoznaš zdravilne rastline, zajameš vodo iz čudežnega studenca in prisluhneš vilinskemu petju vil rusalk, obiščeš vilinsko mesto Pikel, se preizkusiš v vilinskem letenju in še in še … Na potovanju te spremlja vila Pika, ki te nauči vilinskih vrlin in skavtskih spretnosti, na Homški učni poti pa izveš še marsikaj o tem zanimivem kraju.

Pot od gostilne nadaljujete po pločniku ob asfaltni cesti v smeri Kamniške Bistrice in po cca 400 m prispete do Mlinarske brvi (ki je ne prečkate!) in točke Vila Pika. Tukaj se boste zadržali na lesenih igralih in počivalnikih. Mi smo se na tej točki malce izgubili in zašli s poti. Potrebno se je vrniti po isti poti nazaj 100m in nato slediti oznaki- violinskemu ključu na leseni podlagi. Pot nadaljujete ob Kamniški Bistrici nazaj proti Homškemu hribu. Dospete do Homške mlinščice, zapojete pesem ob jezu in tam skrenete na označeno gozdno pot ter sledite Vilinski stezi do Čudežnega studenca. Od njega se mimo cerkve in pokopališča povzpnete na Vilinsko mesto Pikel. Sledite vilinskim smerokazom ter se po drugi strani povzpnete na Homški hrib, mimo točke spomin pa se nato vrnete na glavno cesto in nazaj k izhodišču poti, kjer vas čaka zaslužena nagrada za rešeno misijo.

Pot je dolga 3,6 km, na njej pa boste pridelali 210 m višinske razlike.

Zanimivosti

O nastanku prve cerkve na Homškem hribu je zgodovinar Janez Gregor Dolničar leta 1691 zapisal:


»Leta 1419 je bil v okolici ovčji pastir in ko je nekega poletnega večera na tem griču zaspal, je nenadoma zaslišal angelski glas, nato pa se mu je, obdana s svetlim sijem, prikazala vsa lepa, belo oblečena Devica, z ljubeznivim otrokom v naročju.

Po tem dogodku je naslednji dan v najbližji vasi povedal vse o tem, kar je bil videl, nakar se je soseska za to zelo zavzela in s pomočjo mnogoterih prispevkov tu v kratkem času postavila majhno cerkvico.«

Zemljevid

Naloži GPX

Vilinski Homec
Koordinate izhodišča 46,1784436
14,5949975

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih

Gostinski lokal v bližini

Gostilna Repanšek

Gostilna je skoraj vedno polna do zadnjega kotička, tako da si je fino svoj sedež rezervirati po telefonu. Svoja vrata je odprla že pred več kot 130 leti in je zato ena bolj znanih gostiln daleč naokrog.


Na meniju boste sigurno našli nekaj zase, v ponudbi pa imajo tudi nekaj izbire za vegetarijance. Zelo prijazno osebje bo za vas lepo poskrbelo, tako da boste od tam šli z nasmehom, ter se radi še kdaj vrnili.

Gostilna Repanšek Andrej Repanšek s.p.
Bolkova ul. 42,
Homec 1235 Radomlje 
01 72 27 950
info@gostilnarepansek.si

Mila in Staš priporočata

Sredi dežele, kjer so nekoč drug ob drugem klopotali mlini, se nad reko dviga kraj po imenu Homec, skozi katerega teče reka Kamniška Bistrica, ob njej pa se še danes vijejo male rečice, na katerih je bilo še nedolgo tega vse polno mlinov. Tem rečicam pravimo mlinščice. Pravijo, da so v teh krajih doma rečne vile in vilinci, ki sredi gozda v soju jutranje zarje plešejo svoj skrivnostni vilinski ples. Nekoč sta človeški in vilinski rod živela v slogi in prijateljstvu, danes pa lahko vile uzre le najbolj čista duša.