VARNO V HRIBE

Družinski izleti v hribe z našimi najmlajšimi predstavljajo najlepša doživetja v našem življenju. Hribi nas napolnijo z energijo, nam dajo nov zanos in včasih prav tistih nekaj 100 metrov višje pripomore, da dobimo nove zamisli, ideje in odvržemo vsakodnevne skrbi. A kamorkoli se že podamo, moramo premišljeno usmerjati svoj korak. In še toliko bolj, ko so z nami otroci. Naš sogovornik je gorski reševalec Žan Karničar, ki ga ljubezen do gora in narave spremlja že od malih nog. Po poklicu veterinar, rojen na Jezerskem, že 7 let deluje tudi kot prostovoljec gorski reševalec v Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRS) na Jezerskem. Čeprav je predan alpinizmu, športnemu plezanju, kolesarjenju in gorskemu teku, se zaveda, da je prav varnost v gorah tista, ki je pri tovrstnih športnih aktivnostih najpomembnejša.

Je vsak letni čas primeren za izlet v hribe?

Za izlet je primeren vsak letni čas, le cilj je potrebno prilagoditi. Zimski izlet naj bo planiran ne samo na trenutno vreme, pač pa tudi na predhodna sneženja, nevarnosti plazov. Izlet naj bo dobro premišljen in načrtovan, sploh, ko se v hribe odpravljate z otroki. Pozimi svetujem izlet na nižje hribe in urejena zimska središča. Pomlad je prav tako lahko namenjena za nižje cilje, ki so lahko prav tako lepi. Poletje in zgodnja jesen je primerna za skalnate vršace, seveda upoštevajoč vreme in lastno psihofizično pripravljenost.

Zaradi katerih razlogov najpogsteje posreduje GRS?

Gorski reševalci največkrat in nažalost vse pogosteje posredujemo zaradi slabe pripravljenosti planincev in pomanjkanja izkušenj.

Kaj od opreme po vašem mnenju nujno potrebujemo, ko se podamo v gore in nas na izletu spremljajo tudi otroci?

Zavedati se je treba, da nas v gorah lahko kaj hitro preseneti vreme. Poleg osnovne pohodniške opreme ne pozabite na dodatna suha oblačila in prvo pomoč ter malico. V visokogorju ne sme manjkati čelada in ostala ustrezna varovalna oprema. Če vas spremljajo majhni otroci, je treba razmisliti o kvalitetnem otroškem nahrbtniku (nosilki), ki omogoča udobno nošenje otroka, otroku pa udobno sedenje. Malo večji otroci, ki lahko že sami nosijo malico, pa naj nosijo nahrbtnik, ki je prav tako udoben, kvaliteten in namenjen pohodništvu. Najpomembnejša pa je ustrezna pohodniška obutev. 

So po vašem mnenju izletniki (starši) bolj odgovorni, v kolikor jih na izletu spremljajo otroci?

Za izlet v visokogorje svetujem, da se ustrezno psihofizično pripravite že izven sezone. Ne pozabite da, če je za vas tura nezahtevna, še ne pomeni, da je nezahtevna tudi za otroka. Upoštevajte vremenske napovedi. Če ste v dvomih se raje obrnite v dolino, pred dosegom vrha- gora počaka! Najbolj pomembno je, da v gorah uživate in se imate lepo.

Kaj bi priporočali pri izletu v visokogorje z otroki?

Pri izletih v visokogorje z otroki velja malo več previdnosti: niso vsakomur všeč prepadi, skale in hudi napori- hitro dosežemo kontra učinek in otrok lahko dobi odpor do gora, kar pa je velika škoda. Začnite počasi in starosti primerno, izbirajte ture, ki bodo za otroke varne. Izbirajte dobro označene poti. Že v naprej se na izlet dobro pripravite, pot načrtujte v naprej (primerna oprema, zemljevid itd.). Svoje načrte zaupajte tudi komu od domačih, ki bo spremljal tako vaš odhod, kot tudi varno vrnitev domov. V gore vzemite tudi svoj telefon, da lahko v primeru nesreče pokličete pomoč (112).   

Žan Kartničar še doda, da je otroke potrebno ustrezno poučiti o bontonu v hribih in tu lahko veliko naredimo prav starši, ki tudi s svojim zgledom vzgajamo otroke, da bodo znali ceniti tako naravo, kot naše prelepe gore.

Žana Karničarja lahko spremljate tudi na njegovem BLOGU.

Dodatno branje za starše: Napotki za obiskovalce gora- Planinska zveza Slovenije.

 

Kot veste Družinski izleti radi sledimo zanimivim pustolovcem, avanturistom po duši in srcu, ki nas s svojo energijo prepričajo, da so CARjiii in prav taka simpatična punca je tudi Urška Ahac, športnica, da ji ni para. Wauuu. Kapo dol.

Poglej več ...

Unikaten nakit pod imenom B-Reflection, ki ga ustvarja umetnica Bojana Petek, nas je povsem navdušil. Zato smo Bojano malo zaslišali, da nam pove več o sebi, svojem delu in navdihu, ki jo spremlja pri izdelavi teh čudovitih izdelkov.

Poglej več ...

Zapisi z gora, beležka, ki je nujna v nahrbtniku vseh ljubiteljev gora. Intervju S Sandro Pohole, ki je ustvarila ta čudovit dnevnik, kamor si lahko zapišete vtise in doživetja.

Poglej več ...

Zakaj se splača zapustiti varnost doma in iti malo naokrog. Pa četudi težkih nog naokrog. Jure Marolt se strinja, da znajo biti z mulčki izleti res prava pustolovščina;)

Poglej več ...

A poznate tiste vrste ljudi, ki gredo na 2000ka že za zajtrk? Respect. Od ideje do izvedbe smo spremljali Dejana Strojana, sicer navdušenca nad našimi vršaci, ki je prehodil slavno pohodniško pot- JULIANA TRAIL.

Poglej več ...

Z znano fotografinjo Tamaro Bizjak o pristnih trenutkih, ki nam s fotografijo ostanejo za vedno. Tamara je družinska in poročna fotografinja, ptica selivka, ki jo ljubezen nosi med Evropo in Južno Ameriko. Nam je izdala kar nekaj zanimivih stvari o sebi, svojem delu ter namigih za dobre družinske fotografije.

Poglej več ...

Otroška nosilka predstavlja za starše predvsem svobodo pri gibanju. Aktivni starši, ki so vajeni hoditi na izlete, se ukvarjati s športom in radi zahajajo v hribe, bodo lahko tako svojega otroka vzeli povsod s seboj, ta pa bo nad nošenjem v otroški nosilki navdušeno odkrival svet skupaj s starši.

Poglej več ...

Nekaj samo za Vas mamice! Vodena meditacija za umiritev misli ter sprostitev telesa in duha. Le katera lahko sledi vsej tej otroški HIPER energiji, ne, da bi kdaj pa kdaj potrebovala kakšen trenutek le ZASE;)?

Poglej več ...

Perejo plenice? Čudaki! Ali so v resnici JUNAKI? Na vsakem od nas je odgovornost, da začne sam pri sebi bolj skrbeti za okolje. Najprej doma. V družini. Družinski kompas o MISIJI: Ekologija!

Poglej več ...

Družinski izleti v hribe z našimi najmlajšimi predstavljajo najlepša doživetja v našem življenju. A velja upoštevati pravilo: VARNO V GORE! Intervju z gorskim reševalcem Žanom Karničarjem.

Poglej več ...

Ste navdušen pohodnik in obožujete hribe? Vaše najmlajše pa je težko prepričati, da se vam pridružijo na pohodih? Podajamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako lahko tudi vaši mulčki postanejo pravi mali navdušenci nad hribi.

Poglej več ...

Potovanje z dojenčkom z letalom predstavlja skoraj za vsako mamo vsaj rahel stres. Ampak, nič ni nemogoče in z dobro organizacijo ter nekaj namigi je lahko vaše potovanje prava potovalna dogodivščina.

Poglej več ...

Gozdne učilnice in poučevanja na prostem nam nudijo dovolj prostora za akademska znanja, razvoj socialnih veščin, izkušnje, sodelovanje in osebno predanost delu, radovednost, domišljijo in spontane individualne iniciative.

Poglej več ...

V redu je, če starši otrokom dovolimo izraziti njihove želje. Spodbujajmo jih, da se jih čim bolj zavedajo in pustimo, da nam o njih odprto govorijo.

Poglej več ...

Kako? Ja težko, kakopak;) Ravno zato, so nam lahko v veliko pomoč kartice, ki s sličicami prikazujejo dnevna rutinska opravila. S karticami bo učenje naših malčkov precej lažje.

Poglej več ...