Z DOJENČKOM NA LETALO
Potovanje z dojenčkom z letalom predstavlja skoraj za vsako mamo vsaj rahel stres. Ampak, nič ni nemogoče in z dobro organizacijo ter nekaj namigi je lahko vaše potovanje prava potovalna dogodivščina. No in če smo iskreni, včasih potrpimo tudi nekaj ur stresa, za nekaj dni uživanja na plaži. In ker je naša in verjetno tudi vaša prva asociacija na polet z letalom ponavadi čakanje, čakanje in še enkrat čakanje, se na let z dojenčkom le dobro pripravite.
Naj vam bodo v pomoč naši naslednji nasveti:
- Čeprav ste za let najverjetneje dobili točen urnik leta, dan prej ter tudi še nekaj ur pred letom še enkrat preverite, da letalo nima slučajno zamude.
- Suh zrak, nizek zračni tlak in omejen prostor otroci še težje prenašajo kot odrasli, zato pri dojenčkih in majhnih otrocih, če se le da, izberite krajše lete s čim manj prestopanja. Vsaj del poti bo namreč potrebno sedeti na sedežih, kar včasih z dojenčki ni lahko. Da letite z dojenčkom povejte že ob prijavi in nekoliko lažje je sedeti na zunanjih sedežih in ne ob oknu, saj boste morali med letom vstajati ter pobirati igračke ali stekleničke. Med letom boste vi in vaš dojenček dobili tudi poseben pas, s katerim med vzletom in ob pristanku pripnete dojenčka na vaš pas.
- Spakirajte pametno, kar pomeni, da na pot vzamete v glavni prtljagi le tisto, kar res rabite in ne tisto, kar vse navadno potrebujete doma. Npr. ne vzemite tistega, kar lahko kupite na ciljni destinaciji. In tudi oblačila lahko ponavadi operete v pralnem stroju v večini hotelov na počitniških destinacijah. Nikakor ni potrebno vzeti celo zalogo planic, vzemite jih le za 3 dni, ostalo lahko ponavadi dokupite v trgovini na cilju.
- Imejte v mislih, da otrok za igro ne potrebuje veliko. Skoraj vsaka stvar lahko malim vedoželjnim raziskovalcem postane igrača. Prazna embalaža, lahko v hipu postane zanimiva igrača. Čistilni robčki prav zanimivo šumijo in so lahko vsestransko uporabni. Zapomnite si: čistilni robčki so mamini najboljši prijatelji! Koristno je pripraviti uporabno ročno prtljago in čistilni robčki so vsekakor ena izmed MUST TAKE stvari v njej.
- 24h preden greste z dojenčkom na letalo morate v Sloveniji na letališču prijaviti voziček. Na letalo gre lahko le zložljiv marela voziček in otroka imate lahko prav do vkrcanja na letalo v njem. Po vkrcanju vam ga osebje pospravi in ga dobite nazaj šele s prejemom ostale prtljage (in ne ob sestopu z letala). Lahko pa na letališču tudi zaprosite za otroški voziček. Če je otrok starejši od 2 let, sedi na letalu na svojem sedežu.
- V ročni prtljagi imate lahko kašico za dojenčka in tudi vodo zanj, vendar naj bo hrana in voda v originalni embalaži. Torba oz. teža in velikost ročne prtljage naj bo taka, ki jo lahko še sami nosite. Upoštevajte dejstvo, da boste namreč del poti ob pristanku iz letala do prejema ostale prtljage namreč nosili dojenčka ter hkrati tudi ročno prtljago in otroškega vozička še ne boste imeli. V torbi imejte 1 komplet dodatnih cunjic za preobleči in kljub potovanju poleti tudi oblačila z dolgim rokavom, saj so tako na letališčih, kot na letalu vedno prižgane klime in se lahko zgodi, da bo vas in tudi vašega dojenčka zeblo. Ne pozabite na vrečko za umazano perilo, kamor lahko shranite umazana oblačila in pokakane planičke. Čeprav je ročna prtljaga hitro polna, naj bo otrokova ena najljubša igračka le v njej.
- Ob vzletu in pristanku marsikatero mamo skrbi, da bo dojenček jokal zaradi pritiska, saj dojenčki težko izenačijo pritisk. Ne pozabite, pri vzletu in pristanku lahko dojenčka tudi dojite ali mu ponudite stekleničko z vodo ali hrano, steverdeso pa prosite za dodatno blazino, da vam bo pri tem udobno. Dojenčki namreč najlažje izenačijo pritisk prav s sesanjem (dojenje, duda, steklenička).
- Odvisno kam letite, nekatera letališča zahtevajo kopijo rojstnega lista.
- V ročni prtljagi imejte manjšo zložljivo dekico, ta vam lahko služi za previjanje skoraj kjerkoli. Ali pa lahko enostavno otroka tudi malo odložite iz rok na tla na čisto podlago. V ročni torbi imejte eno manjšo odejico, s katero lahko vašega dojenčka pokrijete. Ročna prtljaga naj bo le v enem kosu in nanjo napišite vaš domač naslov ( lahko se namreč zgodi, da v stresu torbo kje pozabite). Tik pred vkrcanjem dojenčku zamenjajte planičko in si na vrh torbe pripravite tetra planičko, dudo, igračo in vodo za dojenčka. Upoštevajte dejstvo, da boste tudi ročno prtljago namreč vsaj ob vzletu pospravili v predal nad sedež, iskanje najnujnejših stvari, za vami pa cela kolona čakajočih potnikov v letalu, ni nekaj kar bi si ob začetku dopusta res želeli.
12 NAJNUJNEJŠIH STVARI ZA V ROČNO PRTLJAGO:
1. 2 tetra planički,
2. čistilni robčki,
3. število pleničk za čas leta + dve dodatni,
4. v drogeriji lahko dobite kremice, robčke in ostalo najnujnejšo kozmetiko v manjših embalažah, kot jih navadno uporabljate doma, tako da lahko prihranite na prostoru v torbi,
5. hrana, za čas leta, plus 1 dodaten obrok v primeru zamude letala,
6. voda,
7. duda,
8. 1 najljubša igrača,
9. dekica, s katero lahko otroka pokrijete,
10. dekica, na katero lahko odložite otroka na tla,
11. dodaten komplet oblačil ter dolga rokava in dolge hlače ter nogavičke,
12. kopija rojstnega lista in ostali otrokovi ter vaši osebni dokumenti.
Želimo vam prijeten let in lep dopust!