Opis poti
Nanos poznamo vsi. Razlika je verjetno samo ta, ali smo se do zdaj mimo njega samo peljali proti Primorski ali pa smo se tam tudi ustavili in se podali na njegov razgledni vrh.
Nanos je 1313m visok hrib, ki ločuje celinski del Slovenije od Primorja.Je 12 km dolga in do 6 km široka kraška planota s strmo odrezanim robom, imenovanim Pleša. Poleg Snežnika je najbolj značilna gora na Notranjskem. Iz Nanosa se razteza čudovit pogled v smeri slovenskega dela Alp ter v smeri Snežnika in Primorja. Planota je kot pohodniška točka dostopna tudi za družine z majhnimi otroki.
Če se na izlet podate iz parkirišča pri Razdrtem, prečkate nadvoz nad avtocesto in usmerjevalne table vam kažejo pot levo od veternic. Grobo od tu ločimo strmo in položno pot. Strma vam bo vzela vsaj eno uro manj časa, ker je tudi pol krajša, vendar je z razlogom označena kot je. Mi bi jo priporočili za družine z otroki, ki so vajeni hoje z malček plezanja in s ščepcem prepadnih razgledov- se pravi nekje od starosti 7ih let naprej. Če se odločite za položnejšo boste do vrha potrebovali 2.5h gre pa tukaj pot mimo luštne kapelice Sv. Hieronima. V vsakem primeru priporočamo ustrezno pohodno obutev.
Površje planote je razjedeno v podolgovate dole, vrtače in kopaste vrhove. Prevladujejo nadmorske višine okrog 1100 m, zahodna polovica je nižja (800-950 m) in manj kamnita.
Gozdnato planoto obiskujejo planinci, kolesarji in jadralni padalci. Nanos prečkata Slovenska planinska transverzala in Slovenska geološka pot. Na razgledni točki Pleša (1262 m) stoji televizijski pretvornik, v bližini je Vojkova koča.
Na leto je 80 dni s povprečno dnevno temperaturo pod lediščem. V ledenih jamah (Veliki trški ledenik, Slapenski ledenik, Podraški ledenik) so v preteklosti sekali led in ga prodajali v Trst. Značilen vremenski pojav je burja, sunki včasih presežejo hitrost 100 km/h, zaradi burje so drevesne krošnje na obrobju deformirane. Kljub obilnim padavinam je planota brez površinsko tekočih vod, večina vode teče podzemsko proti Vipavski dolini.
Zanimivosti
Na gori Nanos od leta 1953 deluje RTV-oddajnik, ki s signalom preskrbuje predvsem območje Notranjske oz. Postojne z okolico[1]. Sprva je služil za poskusno oddajanje z močjo 30 vatov, zahvaljujoč uspešnim poskusom je leta 1955 bil za potrebe rednega oddajanja postavljen 250-vatni oddajnik. Leta 1962 je bil uradno izgrajen nov, 50-metrski oddajni stolp, poleg prvega je pričel oddajati tudi 2. program nacionalnega radia. V kasnejših letih je oddajnik doživel zrušitev v neurju in je bila potrebna ponovna izgradnja ter posodobitev. V 1970 se je pričelo poskusno oddajanje TV-vsebin v barvah, v drugi polovici leta 1971 pa redno oddajanje TV Koper - Capodistria. Oddajnik je bil 28. junija ter 2. julija 1991 tarča zračnih napadov Jugoslovanske ljudske armade, po napadih je sledilo popravilo oddajne opreme in izgradnja novega stolpa.
Zemljevid
Pelji me na izhodišče izleta
Prikaži pot v Google zemljevidihGostinski lokal v bližini
Vojkova koča na Nanosu
Koča stoji v zavetju tik pod Plešo (1262 m) in nudi vse tipične planinske dobrote. Od tistih na žlico kot do tistih malo bolj sladkih. Prostora notri je ogromno, nudijo tudi ležišča. Zunaj so klopi in nekaj igral.
Nanos 11
5271 Vipava
+386 5 98 38 685
Mila in Staš priporočata
Cerkvica Sv. Hieronima ima prav posebno mesto v srcih ljudi, ki bivajo pod mogočno goro Nanos. Preberite otrokom zanimivo legendo, ki smo jo našli o tem kraju.
Pred davnimi časi so “domačim” kmetom iz Vipavske doline vsako leto poplave uničevale poljske pridelke. Dobremu puščavniku, Hieronimu, so se kmetje zasmilili. Odločil se je, da jim bo pomagal. Predlagal jim je, da bi odšel živet na Nanos, od koder je čudovit razgled. Predlagal jim je, da bo vedno, ko se bo pripravljalo na neurje, zakuril velik ogenj. Kmetje so mu v zameno prinašali hrano in druge potrebne stvari za preživetje. Hieronim je res kuril ogenj. Vsakič, ko so kmetje v dolini opazili z vrha Nanosa dim, so urno pospravili svoje pridelke. Ko je bil na smrtni postelji, jim je obljubil, da jim bo pomagal tudi po smrti. Vendar jih bo namesto z dimom opozarjal z meglicami. In še danes, ko se pripravlja na slabo vreme, lahko opazimo na pobočju Nanosa meglice, ki skrijejo njegov vrh. Kmetje so Hieronima proglasili za svetnika in mu v zahvalo na kraju, kjer je kuril, zgradili cerkvico.