Stari grad Čušperk 3391

Stari grad Čušperk

Regija Osrednjeslovenska
Izhodišče parkiraš v vasi, usmerjajo te smerokazi
Dolžina poti 3.4 km
Trajanje poti 2 h
Najprimernejši čas za obisk poleti, spomladi, jeseni
Primerno za nosilke , od 3 - 6 let , 6+ let
Zahtevnost lahka pot

Opis poti

Čeprav je na ime Čušperk vezanih kar nekaj šal in smešnic, vasica v resnici obstaja. Pa ne samo to, res gre za manjšo obcestno vas, vendar se Čušperk splača obiskati in se sprehoditi do Ostrega vrha, Limberka in seveda Starega gradu. Področje naj bi bilo poseljeno že v davni prazgodovini.

Stari grad nad Čušperkom, zgrajen v 12. stoletju, sodi med najstarejše gradove na Slovenskem. Nemško se je imenoval Zobelsberg, po kunah, ki živijo v teh krajih.
Na gradu je bilo deželno sodišče, ki je imelo veliko sodno pristojnost. Po nekajkratnih kmečkih uporih in velikem potresu so Turjačani v 17. stoletju zgradili nov grad v Čušperku. Gospodje Čušperški so izumrli v drugi polovici 16. stoletja, nato pa je šla gospoščina iz rok v roke. Stari grad je viden samo še po nekaj ostankih sten gradu, medtem ko je od novega gradu ostala cela samo kapela Matere božje. Novi grad so 18. decembra leta 1943 požgali slovenski partizani.

Iz Grosuplja vozimo tako, da sledimo oznakam za Videm. Po slabih 10 minutah se po klancu povzpnemo v vas Čušperk. Bodite pozorni, saj je kmalu na desni strani oznaka za Ojstri vrh, kjer ostro zavijemo. Po 500 m prečkamo železnico in na levi strani opazimo širok peščen prostor, kjer parkiramo. Pot začnemo po makadamu, levo v gozd. Po 4 km lahke hoje pridemo na vrh, kjer se usmerimo levo po kolovozni cesti. Steza za grad na začetku ni dobro uhojena, zato moramo gledati za rumenimi markacijami na drevesu.

Ruševine gradu se nahajajo na 669 metrih. Razgled od gradu je zaradi poraščenosti omejen le proti severovzhodu, kjer lahko lepo vidimo bližnje hribovje. Ob ruševinah gradu pa se nahaja tudi vpisna skrinjica in žig.

Zanimivosti

V bližini se nahaja naravni biser in rezervat Radensko polje, ki ne razočara. Edinstvene pojave kraškega sveta lahko občudujete tako v zimskem kot poletnem času, saj s svojo spreminjajočo podobo vsakokrat navdušijo. Razprostira se na dobrih 4 km² , na nadmorski višini 325 m in je najmanjše med devetimi izrazitejšimi kraškimi polji v Sloveniji. Zanimiv kraški pojav s svojo dvojno funkcijo predstavljajo retja ali estavele. Ob začetku poplavljanja delujejo kot izviri, ob upadanju vode pa kot ponori. Ob večjih deževjih, ko vode prestopijo bregove retij in jam, se Radensko polje spremeni v veliko jezero, sredi katerega se dviga skrivnostni osamelec Kopanj. Vode, ki ponikajo na Radenskem polju v zapleten sistem podzemeljskih rovov, ponovno pritečejo na dan v izvirih Krke. Največjo vrednost Radenskemu polju dajejo mokrotni travniki. Ti nudijo življenjski prostor številnim ogroženim rastlinam in živalim.

Tudi izlet po Radenskem polju že najdete med opisanimi izleti.

Zemljevid

Naloži GPX

Stari grad Čušperk
Koordinate izhodišča 45,884955
14,683984

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih

Gostinski lokal v bližini

Gostišče Krpan Grosuplje

Poskrbijo za lačne trebuščke tako staršev kot njihovih malih pustolovcev. Nudijo tako malice, kot kosila, nahajajo pa se v centru Grosuplja. Prijazna postrežba, zelo okusna hrana in pester meni vas bo prepričal, da se sem zagotovo še vrnete.

Cesta na Krko 16
1290 Grosuplje
01 78 71 468

Mila in Staš priporočata

Predlagava, da s starši obiščete še Kopanj, ki je hribček sredi Radenskega polja, kjer je del svoje mladosti preživel tudi France Prešeren. Podajte se na lov za zakladom in ko boste prišli do studenčka, ki nikoli ne usahne, ste tam.

Kaj je lahko lepšega kot odkrivanje novih stvari? Midva praviva, da je to sveža in pitna voda.