Stari grad Višnja Gora 1025

Stari grad Višnja Gora

Regija Osrednjeslovenska
Izhodišče center Višnje Gore, gostilna Šerek
Dolžina poti 1,1 km
Trajanje poti 0,5 h
Najprimernejši čas za obisk vsi letni časi
Primerno za nosilke , od 3 - 6 let , 6+ let
Zahtevnost srednje zahtevna pot

Opis poti

V Višnji Gori je davno nazaj stalo veliko število gradov in dvorcev. Najstarejši med njimi pa je Grad Turn, ki mu domačini rečejo kar Stari grad. Danes je sicer žal v razvalinah, vendar lahko na vrhu še vedno začutimo nekdanji utrip. Družinski izlet primeren tudi za mlajše otroke. Po stezi poteka tudi učna pot, kjer lahko spoznavamo različne drevesne vrste. Opazili pa boste tudi oznake za Jurčičevo pohodniško pešpot, ki poteka od Višnje Gore, mimo Muljave in vse do reke Krke.

Stari grad so pozidali Višnjegorski. Kasnejši lastniki Auerspergi so grad v 18. stoletju opustili in ob vznožju hriba postavili Auerspergov dvorec, v katerem je bilo kasneje sodišče in sedež okraja, danes pa je v njem Vzgojno izobraževalni zavod Višnja Gora. V Višnji Gori je prebival tudi znameniti baron Peter Anton Codelli, ki je imel tudi tu svoj dvorec in botanični park. Dvorec so med 2. svetovno vojno požgali, ostanke pa porabili za gradnjo naselja. V bližini Višnje Gore leži Grad Podsmreka, ki je ohranjen, vendar v slabem stanju. Tu je imel svoje čebele v drugi polovici 19. stoletju Nikolaj Emil Roschütz. Danes v stavbi šole najdemo odličen muzej posvečen naši kranjski sivki, najbolj simpatični izmed vseh malih žuželk- Hiša kranjske čebele. Po vzponu se lahko ustavimo na ogled ali pa razveselimo svoje brbončice z dobrotami, ki jih nudijo v kavarni.

Sprehodite se po ulicah zanimivega mesta Višnja Gora, se povzpnite na Stari grad in uživajte v prelepem razgledu na Višnjo Goro ter okolico.

Zanimivosti


Veste katera žival je simbol mesta? Mogoče ste uganili že po naših namigih na fotografijah?


Simbol Višnje Gore je polž, priklenjen na zlato verigo. Po legendi je bil v bitki pri Sisku ranjen sin žene Beneškega doža. Viteza je na potovanju našla hči višnjegorskega grofa - Sofija Višnjegorska, ki se je odločila da bo za viteza skrbela. Vsi so bili prepričani, da bo vitez umrl, vendar je po dolgem okrevanju preživel. Višnjegorski grof je poslal po kneginjo Beneške republike, ki je že dolgo mislila, da je njen sin mrtev. V zahvalo je višnjegorskim grofom podarila pozlačeno polžjo hišičo v premeru okrog 10-15 centimetrov, okrašeno z diamanti. Polžjo hišico so višnjegorski grofje podarili mestu. Nekaj časa so jo hranili v mestni hiši, kasneje pa se je izgubila.

 

Preberite si še nekaj zanimivosti povezanih z mestom.

V Višnji Gori se je Josip Jurčič (rojen v bližnji vasi Muljava) dve leti dodatno izobraževal in sicer na področju nemškega jezika . Jurčič je napisal literarno delo Kozlovska sodba v Višnji Gori, ki je znana tudi v širšem slovenskem prostoru.

Na Mestnem trgu stoji Valvasorjev vodnjak, postavljen leta 1872, v zahvalo Valvasorju, ker je pisal o Višnji Gori.
V kraju je prebival Janez Cigler, višnjegorski župnik in pisatelj (1792-1869), avtor prve slovenske povesti- Sreča v nesreči (1836).

Prisluhnite legendi kraja.

 

Zemljevid

Naloži GPX

Višnja Gora-Stari grad
Koordinate izhodišča 45,957211
14,741873

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih

Gostinski lokal v bližini

Gostilna Polževo

V njihovi pestri in kakovostni gostinski ponudbi najdete zrezek Polževo, palačinke Polževo, grmada Polževo, več vrst štrukljev in ostale kulinarične dobrote. Ponudba jedi po naročilu, nedeljskih kosil in že prej omenjenih Polžjih specialitet vas ne bo razočarala.

Zavrtače 6,

1294 Višnja Gora

(01) 788 21 92

Mila in Staš priporočata

Nekaj novega in luštnega imajo zelo blizu tega izleta- imate radi konje in igrala? No, potem imava za vas odličen predlog.

Kavbojska dežela se nahaja na Leskovški planoti nad Višnjo Goro, na idilični Kmetiji Čož, kjer se lahko obiskovalci počutijo kot pravi kavboji. Tu lahko urite spretnosti in mišice na zunanji otroških igralih in notranji igralnici. Preizkusite se lahkov metanju lasa, jahanju konj in še več.  Dežela je primerna je za male in velike kavboje – za vsakogar imajo nekaj. Kavbojsko deželo krasijo tudi unikatne skulpture iz lesa, ki so delo priznanega kiparja z motorno žago Jerneja Verbuča.

Več informacij tukaj: KAVBOJSKA DEŽELA ČOŽ